OUR IMPOSSIBLE
STORIES

Athletes who inspire us
to keep moving

These inspiring stories show us what is possible when we push the limits of human mobility.

Andrea Eskau - Skijator para kros-kantri

Andrea Eskau mban shtizat nordike të skijimit dhe shikon në kamerë në kostum të kuq të garave.
LINDUR

21 mars 1971

VENDLINDJA

Apolda, Gjermani

SPORTI

Ciklizëm, Para skijim kros-kantri

LOJËRAT PAROLIMPIKE

2008, 2012, 2016
LOJËRAT DIMËRORE PARALIMPIKE
2010, 2014

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Para-sporti mund të ketë lindur nga domosdoshmëria për Andrean, por përpara shumë kohëve hedhja e gjyles u bë një nga forcat dominuese gjermane në skenën parolimpike në sportet e verës dhe të dimrit. Ajo provoi fillimisht basketbollin e karrocave me rrota dhe pastaj i zgjeroi aftësitë e saj në skijim kros-kantri, para-biatlon, gara me karrocë me rrota dhe gara të ciklizmit me duar.

Deri më tani, Andrea i ka fituar 37 medalje të Kampionatit Botëror dhe është 27 herë kampione botërore në ciklizëm, para-biatlon dhe para skijim kros-kantri.

“Sakrifica dhe mundi që kërkohet [për ta fituar një medalje ari parolimpike] është me të vërtetë e pabesueshme, dhe jemi kaq krenarë që jemi një pjesë e vogël e ekipit të Andreas”.
– Toyota TMG engineer

/

Kam arritur shumë, shumë medalje, por arritja ime më e madhe si atlete është të jesh e drejtë dhe konkurruese. Kjo është ajo që unë besoj se është shumë, shumë e rëndësishme.

E frymëzuar nga vendosmëria e vazhdueshme e Andreas për ta sfiduar atë që është e mundur, Toyota iu afrua asaj në vitin 2012 për ta nisur bashkëpunimin. Me fokus në komfor dhe shpejtësi, ne punuam ngushtë me Andrean për të krijuar zgjidhje të përshtatur me peshë të lehtë nga fibrat e karbonit për biçikletën dhe rrëshqitësen e saj që do t’i jepte atletit yll një avantazh edhe më të madh konkurrues në Lojërat Parolimpike.

Lauren Woolstencroft - Para Alpine Skier

LINDUR

24 nëntor 1981

VENDLINDJA

Banff, AB, Kanada

SPORTI

Para skijim alpin

LOJËRAT PAROLIMPIKE

2002, 2006, 2010

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Lauren lindi pa krahun e majtë nën bërryl si dhe të dy këmbët nën gjunjë, por kjo nuk mund ta ndalte pasionin e saj për sport. Ajo filloi të godiste shpatet për ta kaluar kohën gjatë fundjavës me babanë e saj që ishte entuziast i skijimit, dhe skijimi shpejt bë një thirrje të zhurmshme për atletin që po nisë të lulëzonte. Pavarësisht sfidave dhe pengesave të jashtëzakonshme, Lauren filloi të garonte me Ekipin Alberta të SKijimit Para-Alpin kur ishte 14 vjeç.

“Kur fillova të garoj për herë të parë, definitivisht mendova se të qenit në shkallën më të lartë të podiumit dukej e pamundur. Por me vite të stërvitjes dhe punës së palodhshme - dhe një ekipi të madh pas meje - unë arrita që ta përkthejë atë në dhjetë medalje në Lojërat Parolimpike”.

Nëse mund ta përshkruaj shtegëtimin tim në Lojërat Paralimpike me një fjalë, do të thosha Vendosmëri.

Lauren vazhdoi që ta sfidonte atë që dukej e pamundur shpat pas shpati. Gjatë qëndrimit të saj me Ekipin Skijator Kanadez Para-Alpin, Lauren u bë një nga skijatoret më të dekoruara alpine në botë, duke fituar dhjetë medalje - tetë ari, një argjend dhe një bronz - në Lojërat parolimpike dimërore në Salt Lake City 2002 për ekipin e Kanadasë.

Kur e shpalli largimin e saj nga skijimi garues në vitin 2010, Lauren deklaroi se donte të mbahej mend si një atlete e cila u përball me sfida dhe i tejkaloi ato për të arritur sukses.

Han Min-Su - Lojëtar Para hokej në akull

LINDUR

3 qershor 1970

VENDLINDJA

Seul, Koreja e Jugut

SPORTI

Para-hokej mbi akull

LOJËRAT DIMËRORE PAROLIMPIKE

2010, 2014

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Njëzetetre vjeç dhe duke jetuar me artrit reumatoid në të dy këmbët, Han vendosi që të ngjitej në mal që ishte 1,708 metra i lartë. Pasi që e pushtoi majën 17 orë më vonë, ai ndjeu guximin që do t’i nevojitej për t’i kthyer barrierat e jetës në mundësi.

Kur këmba e majtë e Hanit u amputua shtatë vjet më vonë pasi u diagnostikua me osteomielit, Han e kujtoi atë moment triumfues në mal dhe vendosi që ta vazhdojë pafundësisht ëndrrën e tij të përjetshme për t’u bërë atlet i klasit botëror.

Është sfiduese… vendosë cakun, përgatitesh për ta arritur cakun, dhe e tërë djersa që derdhet. Kjo është kur ndjehem i gjallë dhe kjo është kur jam i lumtur se luaj hokej.

Han filloi të garonte në para-peshëngritje, basketboll karrocë me rrota dhe ragbi me karrocë me rrota - të gjitha në nivel kombëtar në Republikën e Koresë - por ishte në akulli ku Han u rehatua. Pak vite më vonë, Han po ndriçonte si Superstar i Lojërave Parolimpike Dimërore në Vancouver 2012. Pastaj, Han do ta krijojë një kulminacion të ri për trashëgiminë e tij të hokejit, kur ai zbriti në akull në shtëpi në Lojërat Parolimpike Dimërore 2018 në Korenë e Jugut.

Michael Milton - Skijator Para Alpin

LINDUR

21 mars 1973

VENDLINDJA

Canberra, Australi

SPORTI

Para skijim alpin dhe ciklizëm

LOJËRAT PAROLIMPIKE

2008
LOJËRAT DIMËRORE PAROLIMPIKE
1988, 1992, 1994, 2002, 2006

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Në momentin që Majkëll mësoi të ecë, ia futi vrapit. Familja e tij entuziaste për skijim bëri udhëtime të rregullta në malet pranë Kanberrës, ku ai u bë i varur nga emocionet e bombardimeve poshtë shpateve me pluhur.

Kur Majkëll ishte nëntë vjeç, ai u diagnostikua me kancer të eshtrave dhe këmbët e tij u amputua mbi gju. Pas disa vite sfiduese duke u rimëkëmbur dhe ri-mësuar që të ecë me një këmbë, 11-vjeçari Majkëll ishte gati që t’i ri-eksploronte kufijtë e aftësive të tij fizike përmes sportit.

Për mua, lëvizja ka të bëj me eksplorimin, përjetimin e botës në masën më të madhe që mundem.

Një jetë me përkushtim dhe trajnim këmbëngulës e ktheu Majkëllin në atletin më të suksesshëm australian parolimpik në Lojërat Paralimpike të Dimrit. Majkëll gjithashtu garon në Paraatletikë, ciklizëm malor dhe paratriatllon. “Nuk më pëlqen t’i shoh gjërat si të pamundura. Për mua, jeta ka të bëjë me testimin e kufijve të mi dhe duke parë atë që është e mundur”.

Frymëzuar nga historia e Majkëllit, Toyota Australia filloi të punojë me Paraolimpianin në vitin 2002 dhe atleti me shumë talente u bë ambasadori zyrtar i markës Toyota në vitin 2007. Toyota ka kënaqësinë që të qëndrojë në anën e Majkëllit dhe t’i përjetojë ëndrrat e tij të ardhshme atletike.

Seun Adigun - Sprinter / bobsledder

LINDUR

3 janar 1987

VENDLINDJA

Chicago, Illinois, USA

SPORTI

Atletikë dhe bobslled

LOJËRAT OLIMPIKE

2012 (për kombëtaren e Nigerisë)

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Në shkollën e mesme, atletja nigeriano-amerikane, që po lulëzonte, fitoi famë për aftësitë e saj të sprint dhe pengesa, por Seun jetonte me probleme me zemër, të quajtur taktikardia e rihyrjes AV, e cila bëri aktivitetet sforcuese të rrezikshme. E vendosur për ta përmbushur potencialin e saj dhe për ta shuar frikën e të dashurve, Seun e largoi indin e tepërt nga zemra. Pasi u rikuperua nga operacioni, atletja yll iu nënshtrua një rutine të trajnimit të vazhdueshëm.

Çdo ditë e hapi një derë të re duke tentuar që ta kuptoj se çka në të vërtetë nënkupton ta definosh pamundësinë.

Seun i tregoi botës se sa shumë mund të shkëlqejë kur ajo arriti në Lojërat Olimpike të Londrës 2012 për të vrapuar 100m me pengesa për ekipin e Nigerisë. Kur Lojërat Olimpike mbaruan dhe vrapuesit tjerë u shpërndanë, Seun vuri re se shumë nga shokët e saj e zhvendosën vëmendjen e tyre në sportin e bobslled për Lojërat e ardhshme Olimpike Dimërore 2018. Seun mësoi se nuk kishte asnjë shtet në Afrikë me ekip të bobslled. Entuziastja e talentuar në shumë sporte u habit pamasë.

Në përpjekje për ta sjellë një sport të ri në Nigeri, ndërkohë që ndihmoi në ndërtimin e sportit të grave në mbarë botën, Seun rekrutoi ish-sprintet në ekipin e saj bobslled. Në nëntor 2017, Seun dhe ekipi i saj u kualifikuan si ekipi i parë afrikan i bobslled që do të garonte ndonjëherë në Lojërat Olimpike Dimërore.

“Për mua, lëvizshmëria do të thotë ta ruash shëndetin. Kjo do të thotë të jesh në gjendje që të lëvizësh në aso mënyre në të cilën mbahen mendërisht, fizikisht, emocionalisht dhe shpirtërisht i shëndetshëm”.

Tatyana McFadden - Para Atlete

LINDUR

21 prill 1989

VENDLINDJA

Clarksville, Maryland, USA

SPORTI

Para Atletikë dhe Para skijim kros-kantri

LOJËRAT PAROLIMPIKE

2004, 2008, 2012, 2016
LOJËRAT DIMËRORE PARALIMPIKE
2014

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Tatjana lindi në Shën Petersburg, Rusi, me ‘spina bifida’, një çrregullim që e paralizoi nga beli e poshtë. Ajo i kaloi vitet e para të jetës në jetimore, duke u zvarritur nëpër tokë me duart.

Pasi mbërriti në SHBA me familjen e saj adoptuese në moshën gjashtë vjeçare, Tatjana filloi të eksperimentonte me sporte të ndryshme t’i forcojë muskujt pas operacionit kurrizor. Në kohën kur ishte në klasën e 8-të, Tatjana ishte e vendosur që një ditë të bëhej kampione parolimpike.

Por përkundër përpjekjeve më të mëdha, Tatjana ende kishte vështirësi në marrjen e lejes për të garuar kundër bashkëmoshatarëve në shkollën e mesme. Në përgjigje, atletja e re u bë aktiviste dhe ndihmoi në hartimin e një ligji që kërkon nga shkollat ​​t’u jep nxënësve me dëmtime mundësi të barabarta për të garuar në atletikën në mes shkollave.

Fjala e pamundur ... nuk do të thotë asgjë për mua, sepse gjithmonë kam gjetur mënyra për t’i bërë gjërat të mundshme.

Që nga viti 2004, Tatjana ishte pjesë në Lojërat Parolimpike në garat në distancat e shkurtra dhe të gjata, duke fituar shtatë medalje ari, gjashtë medalje argjendi dhe tre bronzi për ekipin e SHBA-së. Ajo gjithashtu fitoi Maratonën e Bostonit, Çikagos, Londrës dhe Nju Jorkut, duke e bërë atë personin e parë të aftë-ose ndryshe-që i fitoi katër maratona të mëdha në të njëjtin vit.

Në vitin 2014, Tatjana u kthye në vendin e saj të lindjes për të garuar në sprint të ulur, skijim para kros kantri në Lojërat Parolimpike Dimërore Soçi 2014 në Rusi. Në këtë vend në të kaluarën, në mes të ngazëllimit të realizimit të ëndrrave të saj parolimpike, Tatjana u kujtua se sa larg kishte ardhur kur pranoi me krenari medaljen e argjendtë.

Rami Anis - Notues

LINDUR

March 18, 1991

VENDLINDJA

Alepo, Siri; aktualisht banon në Eeklo, Belgjikë

SPORTI

Not

LOJËRAT OLIMPIKE

2016

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Në vitin 2015, pas katër vjetëve si refugjat në Turqi, notuesi sirian Rami vendosi që ta bëjë udhëtimin drejt Evropës për të vazhduar ndjekjen e ëndrrave të tij olimpike. I riu i kaloi ujërat e rrezikshme të Mesdheut në një barkë të fryrë, duke arritur në një ishull grek. Prej aty, Rami nisi udhëtimin nëpër tokë përpara se të arrinte në Belgjikë ku iu dha azili.

Përfundimisht, pas odisesë së tij epike në Evropë, ëndrrat olimpike të Ramit ishin të arritshme. Në vitin 2016, notari sirian dhe dhjetë atletë të tjerë guximtarë marshuan pas flamurit të Ekipit Olimpik të Refugjatëve të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në Ceremoninë e Hapjes në Brazil. Rami përfundoi Lojërat e para Olimpike të tij duke shënuar rekordin e tij personale prej 54.25 sekondash në stilin e lirë prej 100 metrash.

Për mua Olimpiada është ëndërra ime, dhe fshati, shtëpia ime.

“Mesazhi im për të gjithë refugjatët në botë: Edhe nëse keni jetë të vështirë, hidheni pas jush dhe përpiquni që t’i realizoni ëndrrat”.

Rami po i përmbushë ëndrrat e veta duke sjellë shpresë tek miliona njerëz në mbarë botën që aktualisht janë të zhvendosur nga privimi dhe lufta.

Tyrone Pillay - Para Athlete

LINDUR

1 maj 1980

VENDLINDJA

Durban, Afrika e Jugut

SPORTI

Para Atletikë

LOJËRAT PAROLIMPIKE

2016

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Tyrone gjithmonë ëndërronte të bëhej atlet i madh. Ai ëndërronte se një ditë do të luante kriket për Afrikën e Jugut dhe besonte se kjo ishte ajo që duhej të bënte. Ai luajti për 14 vjet përpara se të kuptonte se, për shkak të dëmtimit të tij, ai kurrë nuk do ta realizonte ëndrrën e tij për të luajtur kriket për Afrikën e Jugut.

Përderisa po rritej dhe po adaptohej me këmbën e tij të majtë protezë korrigjuese, Tyrone u bë gjithnjë e më shumë i bindur se madhështia olimpike nuk ishte brenda mundësive të tij. Megjithatë, në çdo moment të lirë pas punës në Toyota S.A. dhe në fundjavë, ai pëlqente të luante me shokë dhe kolegë.

Më vonë, duke shikuar hedhjen e gjyleve në Lojërat Parolimpike të Pekinit në TV në vitin 2000, ëndrrat e Tyrone për lavdinë atletike u rizgjuan papritmas; ai ishte dëshmitar i atletëve të cilët ishin të fortë dhe të gjatë shtat jo ndryshe nga ai, të cilët po garonin në skenën botërore. Ky ishte momenti kur Tyrone e kuptoi se i përkiste asaj fushe parolimpike dhe ishte koha që ta përqafonte atë.

Vetëm tetë vjet pasi që i pa Lojërat Parolimpike të Pekinit, Tyrone hyri në fushë në Rio për të garuar në hedhje gjyle për ekipin e Afrikës së Jugut. Në Lojërat e para Para-Olimpike, Tyrone me krenari e mori medaljen e bronztë për vendin e tij.

Pamundësia ime ishte që ta lë një trashëgimi për brezat e ardhshëm të atletëve; të provojë dhe ta krijojë një botë ku askush nuk sheh ndarje mes atletëve të aftë dhe parolimpik.

Brad Snyder - Para Notues

LINDUR

29 shkurt 1984

VENDLINDJA

Reno, Nevada, USA

SPORTI

Para Notim

LOJËRAT PAROLIMPIKE

2012, 2016

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Uji është vendi ku Brad Snyder ndihet më i lirë. Ai mësoi të notonte në Florida kur ishte ende foshnjë dhe filloi të garonte kur ishte 11 vjeç. Më vonë, Brad u bë kapiten i ekipit të notit në Akademinë Detare të Shteteve të Bashkuara.

“Mendoj se jeta me dëmtim pamor, jeta si i verbër, jeta në errësirë është çka duket e pamundur për ne në javët pas lëndimit ... ajo që gjeta në Paraolimpiadë është se edhe pse nuk mund ta shoh, ka ende një botë të tërë të gjërave që ende jam i aftë për t’i bërë”.

Kur Brad i plagosur u kthye në shtëpi nga Afganistani, atij iu deshtë që të mësonte ta gjente rrugën përmes errësirës. Familja i qëndroi pranë, duke e ndihmuar një ushtar dikur elastik që të kryejë detyra të thjeshta të tilla si ngrënia, veshja dhe gjetja e banjës.

Dua që [historia ime] të del në atmosferë dhe ta frymëzojë brezin e ardhshëm të atletëve që ta ëndërrojnë qëndrimin në atë podium parolimpik.

Vetëm disa muaj në shërim, Brad vendosi që të kthehej në ujëra të cilat i njihte. Një vit pasi humbi shikimin gjatë detyrës, ai me krenari qëndroi në podiumin parolimpik për ta marrë në shtëpi medaljen e arit për ekipin e SHBA. Midis notarëve me dëmtim të plotë pamor, Brad është mbajtësi i tanishëm i rekordit botëror për stilin e lirë prej 100 metrash.

Sot, Brad ka një ambicie të re: ta zotërojë një sport të dytë dhe të konkurrojë në Paratriatllon në Tokio 2020.

Lucy Ogechukwu-Ejike - Para Powerlifter

 Lucy Ogechukwu Ejike bën pushim midis përsëritjeve gjatë stërvitjes.
LINDUR

16 tetor 1977

VENDLINDJA

Enugu, Nigeri

SPORTI

Para-ngritje peshash

LOJËRAT PAROLIMPIKE

2000, 2004, 2008, 2012, 2016

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Kur Lucy u zhvendos nga vendlindja saj e Enugu në një shtëpi për njerëzit me dëmtime, ajo e zbuloi një botë të mundësive në dispozicion të saj, duke përfshirë sportet Para. Ajo shfaqi interesim të veçantë në Para ngritje peshash-një aktivitet garues ku mund të merrte pjesë me karrigen me rrota.

Pak para Lojërave Parolimpike të Sidneit 2000, Lucy filloi një regjim të stërvitjes rigoroze në ngritje peshash. Atë vit - në garën e saj të parë - ajo solli në shtëpi medaljen e argjendtë për ekipin e Nigerisë. Vetëm disa vjet më vonë, duke garuar për të njëjtën klasë të peshave në Lojërat Parolimpike të Athinës 2004, Lucy theu rekord botëror Paraolimpik në para-ngritje peshash në rrugën drejt medaljes së artë.

Në vitin 2016, Lucy zuri ballinat edhe një herë në Lojërat Parolimpike të Rio 2016 kur theu tre rekorde botërore dhe solli në shtëpi medaljen e saj të tretë Parolimpike të artë.

/

Këshilla që e kam për [vajzat e reja që aspirojnë ngritjen e peshave] është se nuk duhet të kenë frikë. Mund t’ia dalin. Le të na bashkohen. Me vendosmëri, mund të arrijnë në destinacionin e tyre.

Luik Triplets - Vrapues Maraton

 Liina, Lily dhe Lela qëndrojnë të njëjta të garës dhe e mbajnë prapa tyre flamurin e Estonisë.
LINDUR

14 tetor 1985

VENDLINDJA

Tartu, Estonia

SPORTI

Atletikë

LOJËRAT OLIMPIKE

2016

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Vrapimi filloi të luante rol në jetën e motrave Luik kur ishin 24 vjeçe; Liina e para u përfshi në sport dhe pastaj i inkurajoi motrat që t’i bashkohen. Ishte afinitet i natyrshëm për motrat sepse, siç e thotë Liina, “Lëvizja për ne nënkuptonë lirinë”. Prirja për garim midis vëllezërve dhe motrave bëri që ta vendosin qëllimin e pamundur për të garuar kundër-dhe së bashku me njëri-tjetrin në Lojërat Olimpike.

“Edhe nëse nuk je aq e re, mund të shkosh në Lojërat Olimpike ashtu siç e bëmë ne”, tha Liina Luik.

Pas disa muajsh trajnimesh të palodhshme, motrat Luik u kualifikuan për Lojërat Olimpike të Rio 2016 dhe u bënë trepleta e parë dhe e vetme që ndonjëherë morën pjesë. Pas garës së lodhshme por plot me eksitim - Lily, Liina dhe Leila i kapën duart, krenarr që së bashku e kishin arritur ëndrrën e tyre kolektive për të vrapuar së bashku si Olimpiste

Menduam se ishte e pamundur, sepse filluam kaq vonë - në moshën 24 vjeçare, por nuk ka rëndësi mosha. Edhe nëse nuk je aq e re, mund të shkosh në Lojërat Olimpike ashtu siç e bëmë ne”. – Liina Luik

Shane Gould - Notues

Shane Gould, ende garon në nivelin e mjeshtreve, buzëqesh pas daljes nga uji.
LINDUR

23 nëntor 1956

VENDLINDJA

Bicheno, Tasmania, Australia

SPORTI

Not

LOJËRAT OLIMPIKE

1972

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Pasi familja e saj u kthye në Australinë e tyre nga Fixhi ashtu që Shane ta ndjekë shkollën fillore, Shane filloi të notojë në mënyrë garuese. Një superstar që po lulëzonte, e reja Shane shpejt u ngrit nëpër radhë, dhe deri në moshën 15 vjeçe ajo kishte ardhur në fazën olimpike.

Shane i dominoi korsitë në Lojërat Olimpike 1972 të Munihut, duke fituar pesë medalje: tre ari, një argjend dhe një bronz. Ajo njëkohësisht mbajti rekorde botërore në stilin e lirë 100, 200, 400, 800 dhe 1500 metra, si dhe stilin individual kombinim prej 200 metrash.

Kujtimi im më i madh në Lojërat Olimpike është kur njerëzit nga e gjithë bota vijnë bashkohen për të garuar në paqe.

Pas dominimit në Lojërat e vitit 1972, Shane u katapultua në qendër të vëmendjes. Ylli i ri atletik u tërhoq nga presionet e famës, dhe mori sfida të tjera larg notit garues, duke u kthyer për ta eksploruar oqeanin e egër të fëmijërisë. Vetëm dy dekada më vonë Shane u kthye në not garues në nivelin e mjeshtreve, ku vazhdoi të thyente rekorde botërore.

Sot, notarja e mrekullueshme ia dedikon veten projektit Shane Gould Swimming, një organizatë jo fitimprurëse që operon në Fixhi, Suedi dhe në komunitetet aborigjene në Australi, duke i trajnuar notuesit me aftësi të nevojshme për sigurinë e tyre.

Zola Budd - Vrapuese kros-kantri

LINDUR

May 26, 1966

VENDLINDJA

Bloemfontein, South Africa, and Myrtle Beach, South Carolina, USA

SPORTI

Vrapim në distancë të mesme dhe të gjatë

LOJËRAT OLIMPIKE

1984, 1992

ARRITJA E TË PAMUNDSHMES

Zola kurrë nuk besonte se do të bëhej vrapuese e madhe. Ishte thjeshtë diçka që donte të bëjë, diçka që e bënte të ndihej e lirë. Por në vitin 1984, Zola fitoi famë papritur kur e theu rekordin botëror në 5.000 metra në kategorinë e grave. Ajo gjithashtu arriti famën e padëshiruar për stilin e saj unik të vrapimit zbathur dhe për polemikat që shënuan fitoren e saj.

Për mua, lëvizshmëria do të thotë liri. Jo vetëm liri fizike, por edhe liri emocionale dhe shpirtërore.

Në vend se t’i shijojë frytet e fitores kur e kaloi vijën e finishit, Zolës iu kujtua atmosfera e trazuar politike në shtetin e saj; në vitin 1984, Afrika e Jugut u përjashtua nga garat ndërkombëtare atletike për shkak të politikës së aparteidit dhe koha e Zolës nuk u ratifikua si rekord botëror zyrtar.

E vendosur për të konkurruar në Lojërat Olimpike të Los Anxhelosit 1984, Zola aplikoi për shtetësi britanike me arsyetimin se gjyshi i saj ishte britanik. Ajo vrapoi përsëri vitin e ardhshëm për Britaninë e Madhe, duke e mposhtur kohën e saj nga viti i kaluar. Këtë herë, rekordi i ri botëror i Zolës ishte zyrtar.

Zola mund ta ketë anashkaluar bojkotin sportiv të vendosur kukndër Afrikës së Jugut, por ajo nuk mund t’i shpëtojë klimës së zemërimit ndaj politikave të shtetit të saj kur ajo arriti në Los Anxhelos për Lojërat Olimpike. Pavarësisht nga kjo, Zola luftoi tutje dhe në 1985 dhe 1986, ajo mbretëroi si kampione e Botës Botërore në kros kantri. Zola u kthye përsëri në pistën olimpike në vitin 1992, këtë herë për ta përfaqësuar me krenari shtetin e saj të lindjes - Afrikën e Jugut.

Politika jonë E-Privatësi

Ne i përdorim cookies në faqen tonë të internetit për t’ju ofruar shërbim më të mirë.  Nëse ju jeni të kënaqur me këtë, vazhdoni ta përdorni faqen e internetit normalisht, ose mësoni si t’i menaxhoni cookies.